Ukrayna Yatırım


Ukrayna’ya Yatırım Yapmak, Ukrayna İş Fikirleri, Ukrayna’da Ortaklık

Topraksız Tarım Sera uygulaması Ukrayna’da yapılabilecek en karlı işler arasında bulunmaktadır.

Topraksız tarım Kokopit ve Akan Su Kültüründe tarım olarak yapılmaktadır. Yetiştirilen ürünlerden başlıcaları Marul, Maydanoz, Akdeniz Yeşilliği, Domates, Biber, Patlıcan, Salatalık ve Çilek gibi ürünlerdir. Ukrayna bu ürünleri genellikle Türkiye’den ithal etmekte ve Ukrayna’da çok rahatlıkla pazar bulmaktadır. Son dönemde tarım sektöründeki yaşanan gelişmeler iklim ve toprak farklılığı olmaksızın her bölgede seralarda ürün yetiştirmeye olanak vermektedir.

Ukrayna’da Topraksız tarım uygulamaları küçük ölçekte yapılmakta ve başarılı sonuçlar elde etmektedir. Özellikle bu firmalar büyük market zincirleri ile anlaşma yaparak direkt onlara satış yapmaktadır.

Ukrayna elektrik ücreti bakımından Avrupa’nın en ucuzudur. Sera ısıtması, soğutması ve havalandırması gibi diğer elektriğe bağlı maliyetler Türkiye’ye göre çok çok düşüktür. Ayrıca elektriğin ucuz olması Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan Led Işık ile yapılan “kapalı alanda tarım” uygulamasına da imkan vermektedir. Bu tarz uygulamalarda güneşlenme süresi artırılarak bitkinin gelişimi hızlandırılmaktadır ve 1 senede alınan ürün miktarı artmaktadır.

Ukrayna’da Topraksız Tarımın Avantajları

 • Elektrik fiyatlarının uygunluğu
 • Pazarlama ve ürün pazarındaki kolaylık
 • Verim ve karlılığın yüksek olaması
 • Girdi ve işçilik maliyetlerinin düşüklüğü
 • Avrupa ve Rusya pazarına yakınlık
 • Türkiye’ye göre yatırım maliyetinin düşük olması
 • 2 – 2.5 sene gibi kısa bir sürede yatırım maliyetlerini amorti etmesi

Potansiyel Alıcılar

Marketler, pazarlar, toptancı halleri, restoranlar ve salat barlar

Yatırım Yapılabilecek Bölgeler

 • İklim şartları uygunluğu bakımından Karadeniz sahillerine yakın küçük şehir veya köyler,
 • Pazarlama kolaylığı açısından Kiev’e yakın küçük yerleşim bölgeleri,
 • İhracat hedefleniyor ise sınır kapılarına yakın bölgeler,
 • Akan su kültüründe tarım için iletkenlik değeri yüksek su bulunan bölgeler.

Yatırım Yapmak İsteyenler İçin Ortaklık Teklifimiz

Ukrayna’da topraksız tarıma bir veya birden fazla kişiler yatırım yapabilir. Bizim araştırmalarımıza göre en verimli işletme için optimal yatırım miktarı minimum 350.000 € (Euro)’dur. Led ışıklı kapalı ortam “Indoor” katlı tarım için bu ücret 450.000 € (Euro)’dur. İşletmenin yönetimi, tesisin faaliyetinin sürdürülmesi ve yasal işlemlerin yapılması karşılığında biz kurulacak firmadan %20 hisse almaktayız. Kalan %80 ise yatırım miktarına göre pay edilecektir. Ukrayna’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için minimum katılım %20 hisse karşılığı bedelidir.

Arazi satın alınması, firma kurulumu, yasal işlemler, yatırımcılar için Ukrayna oturum izni alımı, işletmenin anahtar teslim yapımı, işletme sermayesi ve fide, kokopit, bitki besinleri gibi hammadde alım ücretleri yatırım maliyetine dahildir. Ortaklık giriş ön ödeme bedeli 10.000 Euro’dur

Ciddi yatırımcılar detaylı bilgi için bize +905387631370 whatsapp hattından veya +905337856645 numaralı telefondan ulaşabilirler.