Ukrayna Oturum İzni Alımı

Üç yıl boyunca Ukrayna’da geçici ikamet izni ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Oturma vizesi formaliteleri ve kalış süresiyle ilgili diğer sınırlamalar olmaksızın Ukrayna’yı ziyaret etme hakkı verir. Bu ikamet, ard arda 4 adımda çalışma izni ile elde edilebilir

1.) Vergi Kimlik Kodunun Alınması

Diğer tüm prosedürleri başlatmak için Ukrayna’da yapılacak ilk adımdır. Ukrayna’da herhangi bir kişinin vergi kimlik koduna sahip olacağını lütfen unutmayın (yabancılar dahil). Vergi kimlik kodunu vergi dairesinden almak genellikle 5 iş günü vergi alır. Bu aşamadaki toplam giderler, belgelerin tercümesini ve noter tasdikini (pasaport vb.) Ve yasal ücretleri içerecek şekilde 250,00 USD ile sınırlı olacaktır.

2) Şirketin Kuruluşu.

Yasal, vergi ve pratiklik açısından Limited Şirket (LLC) Ukrayna’da iş yapılandırmak için en uygun araçlardan biri olarak kabul edilebilir. LLC’nin ana özellikleri şunlardır:

· LLC’nin hissedarlarının (sahipleri) şirketin borçları için herhangi bir sorumluluğu yoktur.

· Minimum sermaye tutarı için herhangi bir gereklilik yoktur. Hissedar uygun gördüğü her türlü meblağa yatırım yapabilir;

· Yabancıların katılımıyla ilgili herhangi bir sınırlama yoktur (yerlileri dahil etmeye gerek yoktur).

· LLC ya gerçek iş için ya da sadece ikamet etmek için bir araç olarak kullanılabilir (aktif olmayan, hareketsiz şirket).

LLC’nin kuruluş tarihi yaklaşık 5 iş günüdür. LLC’nin kuruluşuna ilişkin giderler:

* LLC’nin kuruluşu için yasal ücretler – 900,00 USD ( mükellefinin kaydedilmesi ve gerekli tüm belgelerin hazırlanması dahil);

* Banka hesabı açma ücretleri (gerekirse) – 200,00 USD;

* Şirket belgelerinin noter tasdiki için noter ücretleri (tüzük, toplantı tutanakları vb.) – 200,00 – 400,00 USD (hissedarların miktarına bağlı olarak);

– Geçici Yönetici Atama:  yaklaşık 150,00 USD (eğer şirketin aktif faaliyeti yoksa). Şirketin kurulduğu anda Ukrayna vatandaşı olacak geçici bir yönetici atamak gerektiğini lütfen unutmayın. Özellikle, herhangi bir yabancının şirket müdürü olma veya başka bir pozisyonda çalışma hakkı vardır. Ancak, bu atamadan önce şirket İstihdam Merkezinden bu yabancının çalışma izni alacaktır. Böyle bir çalışma izni alındıktan sonra, yabancı şirkete herhangi bir pozisyonda istihdam edilebilir.

– Şirketin yasal (kayıtlı) adresi ile ilgili masraflar. Şirket için 2 tür yasal adres olabileceğini lütfen unutmayın:

(a) Sanal ofis. Gerçek bir ofis değildir ve özel bir şirket sadece yazışma hizmeti vermektedir. Bu tür hizmetlerin maliyeti genellikle tek bir ödeme olarak 130,00 USD ve üç ayda bir 50,00 USD’dir.

(b) Gerçek ofis. Fiyat, mülk sahibiyle yapılan anlaşmaya bağlı olacaktır.

3) 3 Yıllık Çalışma İzni.

Şirketin hissedarı 3 yıl çalışma izni alma hakkına sahiptir. İş Merkezi tüm belgeleri dikkatlice inceler ve genel olarak bu prosedür 7-10 iş günü sürer. Tüm belgeler firmamız tarafından hazırlanabilir.

3 yıl çalışma izni alınması ile ilgili giderler:

· Çalışma izni alma hizmetleri (avukat ücreti) – 900,00 USD

· Çalışma izninin alınması için devlet vergisi (hükümete ödenecek) – 650,00 USD. Resmi ödemesi.

· Ek masraflar (belgelerin çevirisi, noterlerin noter tasdikli noter ücretleri, vb.) – 50,00 USD

Çalışma izni alındıktan sonra, oturma izni almadan önce “D” vizesi almak gerekir. Vize herhangi bir Ukrayna büyükelçiliğinden alınabilir.

Bu aşamadaki giderler:

· Elçilik sigortası – 50,00 USD

· Belgelerin hazırlanması için avukat ücretleri – 50,00 USD

4) 3 Yıl Geçici İkamet İzni.

D tipi vize aldıktan sonra ikamet başvurusu yapmak için Ukrayna’ya gelmeniz gerekir.  Genellikle bu prosedür 3 hafta sürer.

Bu aşamadaki giderler:

· İkamet için gerekli olan 3 yıllık sigorta poliçesi – 200,00 USD.

· Üç yıl geçici oturma izni alma hizmetleri (avukat ücreti) – 900,00 USD

· Geçici ikamet izni almak için devlet vergisi (hükümete ödenecek) – 100,00 USD

Ayrıca, bir kez ikamet elde edildikten sonra Ukrayna’da (kayıtlı adresi) kalış adresinizi  kayıt etmeniz gerektiğini lütfen unutmayın. Kayıtlı adres olmadan ikamet geçerli değildir. Kayıtlı adres, yabancının Ukrayna’da kaldığı resmi adrestir