Ukrayna Şirket Kurulumu

Ukrayna Türkiye’ye yakınlığı sebebiyle ticaret açısından bir çok fırsatlar sunan, gelişmekte olan bir Avrupa Birliği adayı ülkedir.

Şirket kurulumu size oturum izni sağlamaktadır. Bu, ülkede yasal olarak vize gerektirmeden sınırsız süreli kalmanızı sağlamaktadır.   Faaliyet tipinize göre şirket kurulumu yapmakta ve gerekli faaliyet izinlerinin alımını takip etmekteyiz.

Bu konuda 5 yılı aşkın süredir çalıştığımız deneyimli ve bilgili avukatlarımız size yardımcı olmaktadır.

 

Şirketin Kuruluşu.

Yasal, vergi ve pratiklik açısından Limited Şirket (LLC) Ukrayna’da iş yapılandırmak için en uygun araçlardan biri olarak kabul edilebilir. LLC’nin ana özellikleri şunlardır:

· LLC’nin hissedarları (sahipleri) şirketin borçları için herhangi bir sorumluluk kabul etmez;

· Minimum sermaye tutarı için herhangi bir gereklilik yoktur. Hissedar uygun gördüğü her türlü meblağa yatırım yapabilir;

· Yabancıların katılımıyla ilgili herhangi bir sınırlama yoktur (yerlileri dahil etmeye gerek yoktur).

· LLC ya gerçek iş için ya da sadece ikamet etmek için bir araç olarak kullanılabilir (aktif olmayan, hareketsiz şirket).

LLC’nin kuruluş tarihi yaklaşık 5 iş günüdür. LLC’nin kuruluşuna ilişkin giderler:

* LLC’nin kuruluşu için yasal ücretler – 950,00 USD ( mükellefinin kaydedilmesi ve gerekli tüm belgelerin hazırlanması dahil);

* Banka hesabı açma ücretleri (gerekirse) – 200,00 USD;

* Şirket belgelerinin noter tasdiki için noter ücretleri (tüzük, toplantı tutanakları vb.) – 200,00 – 400,00 USD (hissedarların miktarına bağlı olarak);

– Geçici Yönetici Atama:  yaklaşık 150,00 USD (eğer şirketin aktif faaliyeti yoksa). Şirketin kurulduğu anda Ukrayna vatandaşı olacak geçici bir yönetici atamak gerektiğini lütfen unutmayın. Özellikle, herhangi bir yabancının şirket müdürü olma veya başka bir pozisyonda çalışma hakkı vardır. Ancak, bu atamadan önce şirket İstihdam Merkezinden bu yabancının çalışma izni alacaktır. Böyle bir çalışma izni alındıktan sonra, yabancı şirkete herhangi bir pozisyonda istihdam edilebilir.

– Şirketin yasal (kayıtlı) adresi ile ilgili masraflar. Şirket için 2 tür yasal adres olabileceğini lütfen unutmayın:

(a) Sanal ofis. Gerçek bir ofis değildir ve özel bir şirket sadece yazışma hizmeti vermektedir. Bu tür hizmetlerin maliyeti genellikle tek bir ödeme olarak 130,00 USD ve üç ayda bir 50,00 USD’dir.

(b) Gerçek ofis. Fiyat, mülk sahibiyle yapılan anlaşmaya bağlı olacaktır.

 

Hissedarlar (bireyler) için ek faydalar:

(1) Şirketin herhangi bir hissedarının 3 yıllık çalışma izni alma hakkı vardır.

(2) Çıkarılmış çalışma iznine dayanarak LLC’nin hissedarı Ukrayna’da üç yıllık ikamet izni için başvuru hakkına sahiptir. Geçici ikamet, vize formaliteleri olmadan 3 yıl boyunca Ukrayna’ya sınırsız olarak gelme hakkı verecektir. Ayrıca, yabancının ikamet geçerliliği için Ukrayna’da kalacağı gün sayısında bir sınırlama yoktur. Üç yıllık bir süre sonunda ikamet süresi başka bir süre için uzatılabilir.

(3) Hissedar şirkete 100 000,00 USD yatırım yapmaya karar verirse (para şirket tarafından kullanılabilir veya bir süre sonra iade edilebilir), daimi ikamet izni başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Daimi ikamet, vatandaşlık başvurusu yapma imkanı da verir.

LLC’nin kuruluşu için gerekli belgeler.

(1) Ukrayna’daki şirket Türk şirketi tarafından kurulmuşsa, aşağıdaki belgelerin sağlanması gerekecektir:

· Türk şirketten vekaletname (POA), Ukrayna’daki avukatlara (veya diğer temsilcilere) LLC’yi dahil etme yetkisi verir. POA’nın Apostil ile doğrulanması gerektiğini lütfen unutmayın.

· Türk şirketinin uygun şekilde tescil edildiğini gösteren Ticaret Sicilinden alıntı.

(2) Şirket, birey tarafından dahil edilmişse, böyle bir kişiden elverişli POA sağlamak veya Ukrayna’daki noterlik ofisinde bu bireyin kişisel olarak bulunmasını sağlamak gerekecektir.

İlgili POA’ların taslakları şirketimiz tarafından sağlanabilir.

Daha fazla bilgi için iletişime geçin