Ukrayna’da Kereste İthalatı ve Fiyatları

 

Müşterilerimizin dikkatine, Ukrayna 2017 yılı itibariyle ülke dışına tomruk ve kereste satışını yasaklamıştır, sadece işlenmiş ağaç ürünleri Ukrayna’dan ithal edilebilmektedir.  Bu nedenle pek çok girişimcimiz, Ukrayna’da başta batı şehirleri olmak üzere, mobilya yada ağaç ürünleri üzerine işyerlerini açmaya başlamış ve  işlenmiş haliyle Türkiye’ye veya başka ülkelere ithalatını gerçekleştirmeye başlamıştır.

Ukrayna’dan ithal edilen en önemli kalemlerden biri ağaç ürünleridir.  Ukrayna tomruk ithalatı ve Ukrayna kereste ithalatı 2000 li yılların sonunda oldukça popüler olmuştur. Ukrayna bulunduğu konum ve iklim   itibariyle orman ürünleri ve ağaç yetiştiriciliği kültürü ile oldukça  zengindir. Ukrayna’da kereste fiyatları bu yüzden bir hayli ucuzdur.

Ukrayna’dan kereste ithalatı ve Ukrayna’da kereste fiyatları

Özellikle inşaat firmaları ve orman ürünlerini kullanan mobilya imalatı firmaları gibi bir çok şirket Ukrayna’dan inşaatlık kereste ithalatı yapmaktadır. Ukrayna kereste fiyatları oldukça ucuz olması sebebiyle, sık sık tır ve kamyon dolusu ağaç ürünlerinin taşındığına tanık olabilirsiniz. Tüm dünyada ucuz kereste arayan şirketlerin tercih ettiği yerlerin başında olmuştur Ukrayna. Ukrayna devletinin 2015 ve 2017 de çıkardığı iki yeni kanun ile işlenmemiş ağaç ürünlerinin Ukrayna’dan ihracatı yasaklanmıştır. Bu ağaçların korunması ve ağaç ürünleri işleme sektörünün geliştirilmesi amacıyla 10 yıllığına düşünülmüş geçici bir kanundur. Tomruk yerine işlenmiş ağaç olarak ithalat yapmanız hala
mümkündür.

Ukrayna kereste gümrük vergisi

Ülkemizde Ukrayna kaynaklı kereste ve tomruk ithalatı gümrük vergisinden muaf durumdadır. Gümrük GTIP numarası 4403.20.31.00.00 ile araştırma
yapıp daha fazla güncel gümrük bilgisine sahip olabilirsiniz.

 

Ukraynada Kereste üreticileri ve Kereste Fabrikaları.

Batı ve Kuzey Ukrayna özellikle ağaç ve ormanlık alanlar ile çok daha zengin olması sebebiyle , Tomruk, Kereste ve orman/ağaç ürünleri fabrikalarının en çok bulunduğu yerlerdir. Bu firmalardan ithalat yapmak istediğinizde en önemli sorunu dil teşkil etmektedir. Ukrayna kereste fabrikaları ingilizce bilen personele sahip olmamaları ve batı Ukrayna şehirlerinin oldukça milliyetçi olması ve yabancı dil konuşmak istememesi sebebiyle Rusça bilmeniz bile çok yardımcı olmamaktadır. Ukraynaca bilen bir rehber eşliğinde bu bölgede anlaşma yapmanız çok daha uygun olacaktır.

 

Ukrayna Kereste Türleri ve Çeşitleri

Ukrayna ağaç türleri ve Ukrayna’da hangi kereste çeşitleri var çok sorulan soruların başında gelmektedir. En yaygın olarak ladin, kayın, çam ve meşe ağacı keresteleri ülkede ilgi görmektedir.

 

Ukrayna ile ilgili her türlü ithalat, ihracat ve ticari çalışmalarınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın