Ukrayna’ya nasıl gidilir? (Gerekli belgeler)

Eğer T.C. vatandaşı iseniz,  Ukrayna’ya girerken pasaport gerekmeksizin , sadece nüfus cüzdanınızı kullanabilirsiniz.

 

Gerekli belgeler

Ukrayna’ya girişte ibraz etmeniz gereken belgeler şöyledir:

  • En az 6 ay geçerli pasaport yada  nüfus cüzdanı.
  • Dönüş uçak biletiniz (Dönüş tarihleriniz belli olmasa bile, formalite bir dönüş bileti rezervasyonu yaptırıp, kağıt çıktısı yada ekran görüntüsü olarak telefonda gösterebilirsiniz)
  • Kalıcağınız otelin rezervasyonunu gösteren belge  (booking.com çıktısı olabilir, telefon ekranında booking.com reservasyon sayfasını kaydedip, pasaport polisine gösterebilirsiniz.)
  • Gideceğiniz süreyi kapsayan yurtdışında (Ukrayna’da) geçerli sağlık sigortası. Herhangi bir sigorta acentasından yada bazı bankalardan 1 aylık basit/ucuz bir yolculuk sigortası olarak yaptırıp yanınızda getiriniz.

Bu belgelerin hepsi çoğu zaman sorulamamakta fakat bazı pasaport polisleri titiz davrandığı için sizden istenebilir, resmi olarak gerekli olan belgeler bu şekildedir, size hepsini yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Nüfus cüzdanı ile giriş yaptığınızda , size uçakta verilecek basit formun doldurulması, eğer uçakta verilmez ise, havalimanında masalarda bulabileceğiniz bu boş formlardan herhangi birini doldurup, pasaport kontrolünde göstermeniz gerekmektedir.  Bu formu polis mühürleyip size verir ve Türkiye’ye dönüşünüz sırasında pasaport polisine göstemeniz gerekmektedir.

Pasaport polisi ne amaçla geldiğinizi sorabilir, buna “turist” demeniz gerekmektedir.  Hangi otele geldiğiniz bilgisi de hem form’da doldurup, hem de pasaport polisinin sorma ihtimaline karşı aklınızda olsun. Dil bilmeseniz de herhangi bir soru sorulursa, sadece “turist” ve “otel adını” söyleyin, anlamadığınızı gören polis formu okuyup kendisi bilgisayara gerekli girişleri yapacaktır.

Endişe edicek bir konu olmayıp, büyük ihtimalle çok daha kolay bir şekilde, çok az bir kontrol ile pasaport kontrolünden geçeceksiniz.  Hirbir yabancı dil bilmeyen bir çok vatandaşımız hemen hemen hergün Ukrayna’ya gelmektedir 🙂  Rehberlerimiz size Ukrayna’da tercümanlık yapacak ve gerekli her konuda yardımcı olacaklardır. Rehber tutmak için lütfen buraya tıklayın.

 

Size özel gezi/eğlence tur rehberi

Özel araç ile, Türk rehberlerimiz ile hizmetinizdeyiz. Tatilinizden %100 faydalanmak ve harcadığınız her kuruşa ve zamana değmesi için özel rehber tutunuz.